Najlepsze wskazówki dla wędrowców

Przewodnik turystyczny dla początkujących

Wskazówki dla nowych wędrowców

Wędrówki na świeżym powietrzu nie tylko są wspaniałe dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale to również świetny sposób na odkrywanie przyrody. Dla wielu ludzi, wędrówki to coś, do czego zwracamy się w celu ćwiczeń, spotkań towarzyskich z przyjaciółmi i odkrywania pięknego świata, w którym żyjemy. Zdecydowanie jest coś wyjątkowego w poleganiu na własnych nogach, aby dostać się z punktu A do punktu B!

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wędrówkami, ten przewodnik obejmuje wszystkie podstawy, w tym planowanie i przygotowanie się do pierwszej wędrówki. Jeśli już lubisz piesze wędrówki, możesz po prostu znaleźć nowe wskazówki i inspiracje. 


PRZEWODNIK TURYSTYCZNY DLA POCZĄTKUJĄCYCH


Czy czujesz się trochę zestresowany teraz, gdy zdecydowałeś, że chcesz zacząć chodzić na wędrówki? Rozumiem! Wszyscy byliśmy kiedyś początkującymi. Oto kilka wskazówek, które warto przestrzegać, gdy zaczynasz jako początkujący wędrowiec. Powinny one sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo i pewnie, zanim jeszcze wyruszysz na szlak! Mam nadzieję, że zakochasz się w pieszych wędrówkach, tak jak my już po kilku krótkich wędrówkach.

ZNAJDŹ PARTNERA DO WĘDRÓWKI
Wędrówki w pojedynkę są całkowicie możliwe, ale większość początkujących lubi wędrować z partnerem dla towarzystwa i bezpieczeństwa. My zdecydowanie lubimy wędrówki w grupce ale miło jest od czasu do czasu wybrać się na samotną przygodę. Istnieje wiele sposobów na znalezienie kumpli do wędrówek. Możesz publikować posty na swoich osobistych stronach mediów społecznościowych, aby sprawdzić, czy ktoś, kogo znasz, ma takie same zainteresowania.
Możesz rozważyć dołączenie do grup związanych z wędrówkami. 
Jeśli planujesz wędrówkę w pojedynkę, pamiętaj, aby powiedzieć komuś o swoich planach przed wyruszeniem i skorzystać ze środków komunikacji na wypadek, gdybyś napotkał jakiekolwiek problemy.

ZAPLANUJ TO
Ważne jest, aby zawsze wiedzieć, dokąd się wybierasz, jak się tam dostać i jak bezpiecznie wrócić do domu. 
Strony internetowe to świetne źródła do wyboru wędrówek w Twojej okolicy lub planowania wycieczki pieszej dalej. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę odległość, wysokość, warunki i czas przy wyborze wędrówki. Zacznij od łatwiejszych szlaków i przejdź do dłuższych jednodniowych wędrówek (a nawet nocnych), gdy będziesz bardziej doświadczony. Gdy wybierzesz się na kilka wędrówek, będziesz mieć dobre wyobrażenie o swoim tempie i poziomie sprawności, co pomoże Ci zaplanować, ile czasu zajmie ukończenie niektórych wędrówek. Zawsze też sprawdzam prognozę pogody przed wyjściem.


Panorama gór


NIE ZGUB SIĘ!
Posiadanie podstawowych umiejętności nawigacyjnych naprawdę pomoże Ci na szlaku turystycznym. Ważne jest, abyś mógł zgłosić pomoc, jeśli się zgubisz. Sprawdź, czy będziesz mieć taką możliwość podczas wędrówki.

KOMFORTOWO
Komfort to podstawa. Często na trasach mijamy ludzi, którzy wędrują w różnych strojach i różne rzeczy działają na różnych ludzi. Sztuką jest znalezienie tego, w czym czujesz się komfortowo. Nie musisz mieć najdroższego, najnowszego sprzętu na szlaku, ale musisz czuć się komfortowo i być przygotowanym na różne warunki.


Widok z Sokolicy


W CO SIĘ UBRAĆ NA WĘDRÓWKI?
Wiedza o tym, w co się ubrać na wędrówki, może być myląca! Kluczowymi kwestiami są komfort i bezpieczeństwo, ale pamiętaj, że dla każdego może to wyglądać nieco inaczej. Oto nasze najlepsze zalecenia dotyczące tego, w co się ubrać na wędrówki. Na pewno nie musisz kupować całego nowego sprzętu turystycznego, gdy zaczynasz! Użyj tego, co masz by stworzyć warstwowy strój. Ważne rzeczy, w które polecamy zainwestować w pierwszej kolejności, to dobra para butów turystycznych, skarpety i wygodny plecak.

BUTY TURYSTYCZNE
Buty turystyczne są bardzo ważne. Niektórzy ludzie uwielbiają nosić buty do biegania w terenie, a inni wolą trekkingowe. Jedni inwestują w cięższe wodoodporne buty, a inni wybierają lżejsze opcje. Podczas wędrówek w miejscu, które zwykle jest mokre, z reguły wybieramy wodoodporne buty ze wsparciem kostki, ale takie, które nie są zbyt ciężkie. Gdy szlaki stają się suche, czasami wybieramy lekkie buty przełajowe. Oczywiście często potrzeba kilku prób, aby znaleźć najlepszą opcję obuwia turystycznego, ale nie poddawaj się! Istnieje wiele wygodnych butów turystycznych i z pewnością znajdziesz coś dla siebie.


Przeczytaj także: Jakie buty wybrać na wyprawę w góry?


SKARPETY TURYSTYCZNE
Nie zapominaj o tym, jak ważne jest posiadanie skarpet, które są odpowiednio dopasowane i wygodne w noszeniu przez długi czas. Z biegiem lat odkryliśmy, że skarpety z wełny są najtrwalsze, najmniej śmierdzące i najwygodniejsze do uprawiania turystyki pieszej. To świetny sposób na utrzymanie suchości stóp i zapobieganie nieznośnym pęcherzom!

SPODNIE TURYSTYCZNE
Spodnie to tak naprawdę indywidualna sprawa, choć ich wybór też jest wazny. My lubimy spodnie, które można łatwo zamienić na szorty. Pogoda często ulega zmianie na trasie, dlatego to nasza ulubiona opcja wśród spodni. Nogi zakryte spodniami odpowiedniej długosci to ochrona przed oparzeniami słonecznymi, kleszczami, komarami i zadrapaniami.

KOSZULKA TURYSTYCZNA
W przypadku koszul turystycznych możesz wybrać opcję z krótkim rękawem, długim rękawem lub bez rękawa. Na chłodniejsze wędrówki lub te, w których obawiamy się oparzeń słonecznych, zwykle wybieram dłuższe rękawy. Lekkie koszulki są bardzo popularne podczas wędrówek, podczas których będziesz bez cienia przez dłuższy czas. Włókna naturalne to nasz ulubiony materiał ze względu na właściwości redukujące nieprzyjemny zapach i ogólny komfort. 

KAPELUSZ
Polecamy założyć jakiś kapelusz na szlaku, aby chronić się przed słońcem, szczególnie w cieplejszych miesiącach lipca i sierpnia. 

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
Posiadanie okularów przeciwsłonecznych sprawia, że wędrówki są o wiele przyjemniejsze w słoneczny dzień. Ponadto okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją odetną odbicia i odblaski na tych pięknych jeziorach, na które patrzysz.

KIJKI TREKKINGOWE
Nie każdy lubi używać kijków trekkingowych, ale osobiście uważamy je za pomocne podczas wędrówek ze znacznym przewyższeniem lub gdy teren jest niestabilny.  


CO SPAKOWAĆ NA WĘDRÓWKI?Teraz, gdy już wiesz, w co się ubrać na wędrówkę, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, co spakować! Poniżej wymieniamy kilka pozycji.  Niezbędne są nawigacja, ochrona przeciwsłoneczna, izolacja, latarka czołowa, środki pierwszej pomocy, zestaw naprawczy, żywność i woda.

PLECAK
Dobrze jest nosić plecak z wystarczającą ilością miejsca na butelkę z napojem, przekładki przekąsek itp. Polecamy użyć plecaka, który już macie w domu lub zainwestować w taki, który jest przeznaczony do wędrówek. Kluczowe funkcje obejmują regulowane paski, pas biodrowy/pasek, pasek na klatkę piersiową oraz miejsce umożliwiające łatwy dostęp do butelki z wodą lub bukłaka. 

CIEPŁE WARSTWY
Dobrze jest spakować jakąś warstwę izolacyjną na wypadek, gdyby zrobiło się zimno, nawet jeśli wydaje się, że jest słoneczny dzień! Pogoda w górach może zmieniać się bardzo szybko. 

OCHRONA PRZED DESZCZEM I WIATREM
Rzadko wybieramy się na wędrówki bez kurtki przeciwdeszczowej. Po prostu nigdy nie wiadomo, kiedy pogoda się zmieni! Zazwyczaj pakujemy lekką kurtkę. Jest to całkowicie opcjonalne, ale uważamy, że często są to idealne rzeczy do narzucenia na koszulkę, gdy jest chłodny wiatr, ale jest za gorąco na polar. Dodatkowo powstrzymują komary przed ugryzieniem! 

BUTELKA NA WODĘ
Butelka z wodą lub bukłak to absolutna konieczność podczas wędrówek! Odwodnienie może być zabójcze, więc nie jest to coś, na czym można skąpić. Zwykle trzymamy się zaufanych termons-butelek, dzięki którym woda jest przyjemna i zimna. W szczególnie upalne dni lub dłuższe wędrówki do wody dodajemy elektrolity. Do plecaka możecie spakować bukłak, z którego zazwyczaj łatwiej jest pić podczas wędrówki. 


Co pić podczas wędrówki?


PRZEKĄSKI
Przekąski turystyczne są osobistymi preferencjami, a ilość, którą spakujecie, zależy od długości i trudności szlaku. Zazwyczaj pakujemy trochę batoników muesli, batony proteinowe, energetyczne, domowa mieszanka orzechowa, czy też saszetki z masłem orzechowym. Zdaarzyło nam się wziąć w termos pomidorówkę :) Oj nawet nie wiecie jakie zapachy niosły się po szlaku. Jeśli macie ochotę na coś bardziej treściwego, spakujcie bajgla lub świeże pieczywo z serem.

NAWIGACJA
Kolejnym z " niezbędników" jest sposób nawigacji. Zawsze powinniście mieć mapę topograficzną dla obszaru, po którym będziecie wędrować. Świetnym pomysłem jest również zabranie ze sobą kompasu.


GÓRSKIE NIEZBĘDNIKI


APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY
Zazwyczaj zabieramy małą, lekką apteczkę pierwszej pomocy na piesze wycieczki. Po prostu nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się nam lub spotkanym na szlaku ludziom. Zawsze dorzucamy do apteczki kilka dodatkowych elementów jak np. nakładki na pęcherze.


Przeczytaj także: Apteczka w góry


OCHRONA PRZED OWADAMI I SŁOŃCEM
W zależności od tego, dokąd wędrujecie, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest zabranie spray na owady. Odzież jest często najlepszą ochroną zarówno przed owadami, jak i słońcem, ale nawet długie rękawy i spodnie nie zawsze odstraszają najbardziej dokuczliwe komary. Ochrona przeciwsłoneczna też jest koniecznością, szczególnie w gorące letnie dni.

RĘKAWICZKI I CZAPKA
Nawet w miesiącach letnich (bo zimą to konieczność) pakujemy parę lekkich rękawiczek i czapkę. Zwłaszcza, jeśli wybieramy się na wędrówkę wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Pogoda w górach może zmieniać się bardzo szybko, zwłaszcza na większych wysokościach! 


Dunajec


DODATKOWE PRZEDMIOTY
Jeśli planujecie zostać na zachód słońca lub będziecie wędrować przed wschodem słońca, gorąco polecamy spakowanie latarki czołowej. Niektóre dodatkowe przedmioty "na wszelki wypadek", które możecie rozważyć to koc ratunkowy, gwizdek.

SZANUJ NATURĘ 
Krótka (ale bardzo ważna!) uwaga o przestrzeganiu zasad i poszanowaniu natury. Pamiętajcie, aby przed wyruszeniem zapoznać się z właściwą etykietą wędrówek. Zapoznajcie się z przepisami dotyczącymi obszaru, który odwiedzicie.Trzymajcie się ustalonych szlaków. Nie zostawiajcie żadnych śmieci w terenie. Szanujcie innych odwiedzających. Bądźcie uprzejmi. 
Obserwujcie dziką przyrodę. 

Wiemy, że rozpoczęcie uprawiania nowego sportu lub hobby może być onieśmielające. Jest wiele do nauczenia się! Mamy więc nadzieję, że ten przewodnik turystyczny dla początkujących pomoże Wam poczuć się pewniej i być gotowymi do wyruszenia na szlaki! Istnieje wiele szlaków do odkrycia, niezależnie od tego, czy mieszkacie w mieście, czy w środku lasu, więc weźcie mapę i zacznijcie odkrywać niektóre z lokalnych szlaków. Dajcie znać, jakie szlaki chcecie odkryć!

Ania i Łukasz

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Anita
1 miesiąc 15 days

Piękne te trzy korony. Byłam niedawno i polecam każdemu.

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
3 miesięcy 22 dni

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...