Kolory szlaków górskich

Kolory szlaków górskich

Co oznaczają poszczególne kolory pieszych szlaków górskich?

Wśród turystów panuje błędne przekonanie, że kolory pieszych szlaków związane są ze stopniem trudności. Nic bardziej mylnego. Kolory łączy zupełnie inna kwestia. Jaka? O tym dowiecie się z dalszej części artykułu.

W naszych Parkach Narodowych obowiązuje ogólnie przyjęta zasada, w której PTTK oznacza trasy według ustalonych wariantów.
Oznaczenie szlaku to trzy poziome paski, w których środkowy może być zielony, żółty, czerwony, niebieski bądź czarny.


Warianty znakowania pieszych szlaków górskich


Czerwony – szlaki główne, łączące ważne miejsca i atrakcje w regionie
Niebieski – uzupełniający szlak, trasy długie
Zielony – krótkie odcinki prowadzące do miejsc, które są charakterystyczne dla regionu
Żółty – szlak łącznikowy bądź dojściowy np. prowadzący do schroniska
Czarny – krótkie trasy dojściowe


Co oznaczają kolory na szlakach?Mitem jest, że kolory pieszych szlaków turystycznych są wyznacznikiem stopnia trudności. Praktyka pokazuje, że wielokrotnie szlak np. żółty jest o wiele trudniejszy od czarnego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku szlaków narciarskich, gdzie kolor idzie w parze z poziomem trudności trasy. A zielony – bardzo łatwy B niebieski – łatwy C czerwony – trudny D czarny – bardzo trudny

Podstawowa zasada jest taka, by szlaki tego samego koloru nie krzyżowały się ze sobą w żadnym punkcie. Oznaczenia nie pojawiają się rzadziej niż co 200 metrów, dlatego podczas wędrówki dobrze jest zwracać uwagę na drogowskazy.
Oznakowanie i wytyczne, które przyjęto na terenie Polski, nie zawsze idą w parze z tymi, które spotkacie za naszymi granicami. W Unii Europejskiej sposób oznaczenia szlaków turystycznych może się różnic od naszego, dlatego przed wyjazdem warto się zorientować.

Trasy znakowane są po to, by turysta mógł bez problemu dotrzeć w najpiękniejsze i najatrakcyjniejsze miejsca w interesującej go okolicy.
Na trasie znajdują się również kierunkowskazy, tablice informujące o miejscach na odpoczynek, tablice opisujące szlak i jego historię itp.

Dobra znajomość odczytywania szlaków pomoże urozmaicić naszą wycieczkę.


Przeczytaj także: Leśny biwak na legalu


Łukasz: Jakie by te kolory nie były, to Ty i tak poprowadzić nas przez najbardziej wymagające odcinki :)
Ania: Oj tam, oj tam. W końcu muszę się wychodzić :)

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
1 miesiąc 21 days

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...

Gravatar Kacper
1 miesiąc 21 days

Nie mogę doczekać się wiosny i rowerowych wojaży. Gdzie najczęściej jeździcie?