Biwak w lesie

Leśny biwak na legalu.

Nocleg wśród drzew to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i kontakt z naturą.

Poranki, w których budzą Cię promienie słońca, ale nie przez szybę w oknie, tylko wprost na twarz, na świeżym powietrzu... Brzmi świetnie. Prawda?

W ciągu ostatniego roku prowadzony był przez leśników pilotaż.
,,Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok” - czytamy na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Sytuacja na świecie wymusiła na ludziach siedzenie w domach i w miarę możliwości pracę zdalną. Coraz częściej, w wolnych chwilach, w związku z zaistniałą sytuacją, szukamy wytchnienia w parkach i lasach. Nic tak nie wpływa dobrze na człowieka jak relaks na świeżym powietrzu.

Biwak w lesie

 

Obserwacje służb leśnych wykazały, że ,,dzikie obozowiska leśne” będą się mnożyć, w związku z tym postanowiono wyjść temu naprzeciw.
W nadleśnictwach nowe miejsca będą dostępne od 1 maja br. Tereny mają liczyć około 1500 ha.
Na stronie internetowej lasy.gov.pl czytamy:
,,Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych”.

 

 

Jakie zmiany w regulaminie lasów?

Na jednej ,,miejscówce” ulokowanych może być maksymalnie dziewięć osób. Uwaga! Nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W takiej sytuacji nie potrzebne jest zgłoszenie!

Kiedy planujecie nocleg w grupie większej niż dziewięć osób, wówczas należy zgłosić to drogą elektroniczną do nadleśnictwa. Pamiętajcie, by dokonać tego w terminie nie później niż dwa dni robocze przed zaplanowanym noclegiem.

W zgłoszeniu uwzględnijcie:

imię i nazwisko zgłaszającego
numer telefonu
e-mail
daty (kiedy zamierzasz nocować w lesie)
dokładna liczba osób
nazwa obszaru na biwakowanie
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Leśny biwak

Dokładne informacje dotyczące lokalizacji obszarów będzie można znaleźć w aplikacji BDL oraz na stronie Banku Danych o Lasach.
Kontakt z naturą to terapia w tych trudnych czasach.

- ,,Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu” - mówi pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.
,,Uważamy, że decyzja o kontynuacji i rozszerzeniu projektu jest wspólnym sukcesem środowisk osób związanych z surwiwalem/bushcraftem oraz samych leśników. Jest również doskonałą informacją dla wszystkich miłośników lasu. Mamy nadzieję, że rozwój projektu przyczyni się do upowszechniania idei etyki outdoorowej, stanowiącej dotychczasowy fundament funkcjonowania obszarów pilotażowych. Jesteśmy przekonani, że postępowanie zgodne z siedmioma zasadami Leave No Trace, na stałe wpisze się w leśny savoir-vivre świadomych i odpowiedzialnych użytkowników lasu” – dodaje Przemysław Płoskonka, rzecznik Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu

7 zasad Leave No Trace – leśny kodeks

Zażywając leśnych kąpieli pamiętajmy o podstawowych zasadach, które sprawią, że środowisko naturalne nie ucierpi.

1. Zaplanuj i przygotuj się odpowiednio do biwaku w lesie.
2. Biwakuj w miejscach do tego przeznaczonych i poruszaj się wyłącznie po wyznaczonych szlakach.
3. Śmieci zabieraj zawsze ze sobą.
4. Niech miejsce pozostanie w takim stanie, w jakim je zastałeś.
5. Nie igraj z ogniem! Używaj tylko miejsc przygotowanych na ogniska.
6. W lesie to Ty jesteś gościem. Nie zapominaj, że jesteś wśród dzikich zwierząt.
7. Zachowuj ciszę. Szanuj innych turystów

Przestrzeganie tych zasad pomaga chronić środowisko i zabytki przyrody. Świat jest tak piękny, że pozwólmy korzystać z jego dobrodziejstw również innym. To zasady, które pomagają ograniczyć do minimum wpływ człowieka na środowisko.


Przeczytaj także: Energia lasu


Hotel pod gwiazdami

Nim wyruszysz do lasu sprawdź dokładnie na stronie lasów państwowych mapę zakazów. Czasem wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Być może w czasie, w którym chcesz biwakować, na obszarze prowadzone będą prace, w wyniku których częściowo zamkną szlaki.
Zanim wybierzesz się na leśny biwak, sprawdź dokładnie prognozy pogody. Zrezygnuj, gdy przewidują silne burze, czy wiatry. Twoje bezpieczeństwo jest ważniejsze.

Jak podoba wam się perspektywa noclegu pod gwiazdami, wśród leśnej dżungli?

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
1 miesiąc 17 days

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...

Gravatar Kacper
1 miesiąc 17 days

Nie mogę doczekać się wiosny i rowerowych wojaży. Gdzie najczęściej jeździcie?