Jakie buty wybrać na wyprawę w góry?

Jakie buty wybrać na wyprawę w góry?

Sporo turystów, zwłaszcza tych początkujących ma problem z wyborem butów na trasę po górach.


Postanowiliśmy rozwiać wasze wątpliwości i wyjaśnić na co warto zwrócić uwagę przy wyborze obuwia na wypady w góry.

Tenisówki, adidasy czy trekkingi?

Planowanie górskiego ekwipunku i dylematy z tym związane spędzają sen z powiek nie jednemu, co później przekłada się na stres podczas pakowania.
Zdarza się, że nieprzemyślane decyzje skutkują naszą katorgą na górskim szlaku i bąbelkami na stopach.
Sprawę dodatkowo komplikuje pogoda, bo jeśli grzeje mocno słońca to chętnie pojechalibyśmy w sandałkach, a z kolei gdy zapowiadali mróz, to tak naprawdę do końca nie wiadomo na co się zdecydować.

Wibramy, membrany, górska technologia

Pewnie już samo przeczytanie powyższych haseł jest dla niektórych z was zagadką. Spokojnie. Postaramy się, by po tym artykule nikt już nie był ,,zielony” wybierając górskie buty.
Przeładowane w sklepach półki to kolejny problem, bo krążymy od pary do pary i nie możemy podjąć konkretnej decyzji. Jedno jest pewne, jeśli chcecie buty w góry to lepiej zrezygnujcie z zakupu trampek na taką górską wyprawę. Dlaczego? O tym za moment.

Przed wizytą w sklepie zastanów się dobrze co zamierzasz robić w górach. No tak podziwianie widoków to jedno (przynajmniej tak nam się wydaje, że ludzie w dużej mierze właśnie po to tam jeżdżą). Określ warunki klimatyczne w jakich masz zamiar chodzić po górach. Czy uderzysz w niskie, czy wysokie partie gór? Dopasowanie butów do celów wędrówki jest bardzo ważne.

Jakie buty wybrać w góry?

Image

Trekkingi
Nie jeden turysta marzy o trekkingach lekkich jak piórko, a przy tym nadających się na każdą pogodę. Tak naprawdę trudno jest tu polemizować z wyspecjalizowanymi firmami, bo każda z nich zrobi wszystko, by tylko z jej półki sprzedać byty. Jeśli zdecydujesz się na górskie wyprawy latem, to wybierając byty zwróć uwagę by były przewiewne i lekkie, ale też dobrze trzymały kostkę. W górach o skręcenie kostki naprawdę nie jest trudno, więc nasza rada jest taka, by o tą kostkę zadbać.
W dalszej części tekstu spróbujmy to usystematyzować.

Buty górskie powinny zapewnić ci dobrą przyczepność, a wysokość buta na nierównych drogach wzmocnienie i ochronę dla kostki. Tak więc zwróćcie uwagę przy zakupie butów na to, by tylna część buta miała usztywnienie na pięcie, co zapewni stopie stabilność. Zbyt dużo luzu sprawi, że nawet w butach ,,za kostkę” będziecie mogli sobie zrobić krzywdę na szlaku.

Idealne trekkingi

Image

Jeśli planujesz długie dystanse w górach, to priorytetem podczas zakupu butów jest wysokość i stabilność dla twojej stopy. Kolejna bardzo ważna sprawa to materiał z jakiego but jest wykonany. Spacerując po szlakach but styka się z różną powierzchnia. Napotyka na swojej drodze kamienie, błoto, ostre krawędzie, dlatego musi być wykonany z solidnego materiału, który zapewni naszym nogom ochronę, a sam but nie rozleci się przy pierwszym lepszym podejściu.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem butów na letnie przechadzki po górach to zwróć uwagę na to, czy dany but będzie dobrze oddychał. No chyba, że chcesz na pierwszym postoju patrzeć jak twoja stopa paruje z gorąca, a po ściągnięciu buta z nogi turyści z dziwnymi minami nagle zaczynają unikać z tobą kontaktu. Prawidłowa cyrkulacja powietrza w bucie zapewni komfort tobie i współtowarzyszom. W wielu modelach obuwia są specjalne wstawki, które taka cyrkulację zapewniają.

Jeśli planujesz wypad po bardziej spacerowych górskich trasach, gdzie będziesz wędrować głównie prostą ścieżką, to niskie buty doskonale się sprawdzą. My osobiście bez względu na podłoże na jakim planujemy wędrować, wybieramy buty poza kostkę, ale sporo naszych znajomych zachwala niskie trekkingi. Tak naprawdę wyboru musisz dokonać osobiście.

Kolejna ważna kwestia, na którą powinniście zwrócić uwagę to rozmiar buta. Podczas wędrówki stopa zwiększa swoją objętość, dlatego gdy ubierzecie zbyt dopasowany but będą was boleć palce. Buty najlepiej kupować popołudniu. Ważne by but nie był zbyt ciasno przyległy ze stopą. Odbije się to na komforcie podczas schodzenia, bo palce będą ciasno przyparte do czuba buta. Z kolei za duże buty zafundują otarcia i bóle śródstopia. Aha i jeszcze jedno. Za nim wybierzecie się w nowych bytach na szlak, to proponujemy je rozchodzić. Niech wasza stopa przyzwyczai się do kształtu buta.

Podsumowanie:

- Piaszczyste podłoże i niższe partie gór: niskie trekkingi
- Skały, tatrzańskie szlaki: wysokie buty trekkingowe – ochrona kostki
- Alpy i wysokie góry, lodowce: specjalistyczne buty ze wzmocnieniami (niektórzy mówią, że to buty pancerne)

Kupując buty pamiętaj o odpowiednich skarpetkach! Zwróć uwagę na materiał i skład produktu!

Ania: Dobrze dobrane trekking to czysta radość z wędrowania.
Łukasz: O ile nie przemokną. Pamiętasz ulewę na Lackowej?

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Anita
6 months 19 days

Piękne te trzy korony. Byłam niedawno i polecam każdemu.

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
8 months 23 dni

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...