Nosal

Nosal w polskich Tatrach

W zachodnich Tatrach, nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską króluje Nosal. Jest to szczyt o wysokości 1206 m.n.p.m. 


 

Dla nas jakakolwiek wizyta u Górali w Zakopanem musi skończyć się górskimi wojażami, więc tym razem nie mogło być inaczej.
Wybierając się w góry wiedzieliśmy, że tym razem musi być to łatwo dostępny i dość krótki szlak, tak w sam raz na przedpołudnie, gdyż synoptycy popołudniu zapowiadali zmianę pogody i tą ewentualność musieliśmy uwzględnić. Wędrowanie to jedno, ale bezpieczeństwo na szlaku to dla nas priorytet. Zdecydowaliśmy się na Nosal, wyruszając zielonym szlakiem z Kuźnic.

Trasa na Nosal w Zakopanem

Nosal zbudowany jest wyłącznie ze skał osadowych, a więc wapieni i dolomitów z środkowego triasu. Jest całkowicie porośnięty lasem. Występują tutaj buki, sosny zwyczajne, a nawet sztucznie wprowadzona sosna czarna, no i wiadomo popularny w Tatrach świerk.

W północno-zachodnim zboczu znajduje się jaskinia Dziura pod Nosalem. Nie chcemy tu nic mówić, ale hmm pytanie, czyżby ktoś sugerował się naszym nazwiskiem :)

Na skałach piękne rośliny wapieniolubne m.in. rośnie tu szarotka alpejska, pierwiosnek łyszczak. Występują też rzadkie w Polsce storczyki: dwulistnik muszy i wyblin jednolistny.

Nosal był też popularny wśród taterników. W jego zachodnich ścianach, opadających do Doliny Bystrej, znajduje się około 30 dróg wspinaczkowych. Trenowali na nich ratownicy TOPR. Tatrzański Park Narodowy zakazał tu jednak wspinaczki.

Wzniesienia ok. 272 m
Długość trasy : ok. 4,5 km

Przewyższenia na Nosalu w Zakopanem

Nosal zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Wejście rozpoczęliśmy w Kuźnicach. Szlak nie należy do trudnych, śmiało można go pokonać z dziećmi. Na samym wierzchołku zachowajcie jednak szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli idą z wami dzieci. Nosal to gwarancja pięknych widoków.
Giewont, Kasprowy Wierch, fragment Czerwonych Wierchów, a nawet wierzchołek Świnicy. Nosal wraz z Sarnią Skałą oraz Wielkim Kopieńcem tworzy tryptyk reglowych szczytów i mimo swoich 1206 m.n.p.m oferuje niezwykle interesujące widoki na wyższe partie Tatr.

Jeśli szukacie mało wymagających tras, na które można zabrać dzieciaki, to Nosal jest odpowiedni.

Ania: Jeszcze tam wrócimy!
Łukasz: Innej opcji nie przewiduję.

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Anita
1 miesiąc 15 days

Piękne te trzy korony. Byłam niedawno i polecam każdemu.

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
3 miesięcy 22 dni

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...