Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Velo Czorsztyn - trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Rowerowy szlak wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Góry, jezioro, ekscytujące podjazdy i pełne szaleńczego pędu zjazdy. Czego chcieć więcej?

Ulubiona trasa rowerowa koło Czorsztyna i Niedzicy

W tym artykule opiszemy jedną z najbardziej widokowych tras rowerowych. Velo Czorsztyn, czyli pętla wokół Jeziora Czorsztyńskiego, to bardzo popularny, a co za tym idzie lubiany przez rowerzystów szlak rowerowy. Całość trasy to około 42 km. Informacje o tym, gdzie będzie mocny podjazd pod górę, dowiecie się z dalszej części tekstu.

Jezioro Czorsztyńskie wraz z okolicznymi atrakcjami dostarcza nam mnóstwo pozytywnych emocji. Jak wiecie, jedną z naszych ulubionych form spędzania wolnego czasu jest jazda na rowerze. Gdy tylko jesteśmy w okolicach Czorsztyna lub Frydmana na biwaku, to zawsze bierzemy ze sobą rowery. Velo Czorsztyn jest obowiązkowym punktem do zaliczenia.

Image

Szlak rowerowy Velo Czorsztyn powstał w 2019 roku. Długość trasy wynosi od. 28 km, a cała pętla 38,5 km. Najpiękniejszy fragment trasy prowadzi wokół Jeziora Czorsztyńskiego, dostarczając fenomenalnych widoków. Asfaltowa nawierzchnia na szlaku sprawia, że trasa pozwala na płynną jazdę. Oczywiście stromy podjazd w Falsztynie jest sporym wyzwaniem. Pamiętajcie jednak, ze nieziemskie widoki zrekompensują każdą kroplę potu.

Co warto wiedzieć o pętli wokół Jeziora Czorsztyńskiego?

Trasę rowerową Velo Czorsztyn przemierzają cykliści w każdym wieku, a w okresie wakacyjnym miejscami jest dość tłoczno. Warto wówczas zwiększyć czujność szczególnie na zakrętach, by przez przypadek nie pójść na czołówkę z jadącymi z naprzeciwka. Oczywiście ogromnym atutem jest to, iż szlak jest przeznaczony wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Jedynie na odcinku prowadzącym przez most w Dębnie, mamy styczność z samochodami. Trasa została zaopatrzona w Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR), gdzie można spokojnie odetchnąć, zjeść posiłek lub ewentualnie naprawić usterki przy rowerze. Skąd startujemy? Velo Czorsztyn można objechać zaczynając zarówno od Niedzicy, jak i Czorsztyna. My zawsze startujemy z Campingu Łęg, gdzie co roku biwakujemy w wakacje. Być może planujecie wyjazd z dzieciakami, dlatego pamiętajcie, że startując od Czorsztyna do Niedzicy, na trasie napotkacie na podjazd 7%. Odcinek ma około 90 metrów i znajduje się we wspomnianym wcześniej Falsztynie. Wybierając odwrotny wariant, pedałujemy ciut dłużej, jakieś 120 metry, z tym, że początek podjazdu wita nas 10% nachyleniem.

Podjazd w Falsztynie
Velo Czorsztyn

Atrakcje - Velo Czorsztyn

Przejechanie całej pętli wokół Jeziora Czorsztyńskiego możliwe jest z dodatkową wodną atrakcją. Rejs statkiem lub gondolą to świetne urozmaicenie wycieczki rowerowej. Gondolierzy kursują średnio co 15-20 minut, więc spokojnie zdążą zabrać wszystkich interesantów. Jednorazowo na gondoli prócz rowerzystów zmieści się 8 rowerów. Co ciekawe zabierają oni też rowery z przyczepkami dziecięcymi. Zanim wsiądziecie na gondolę, polecamy spacer w kierunku Zapory Wodnej na Jeziorze Czorsztyńskim. To miejsce, z którego możecie podziwiać przepiękne widoki.

Oprócz zapory polecamy odwiedzić:

  • Zamek Dunajec, który leży na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. To budowla, którą wzniesiono najprawdopodobniej na początku XIV wieku.

  • Zamek w Czorsztynie – gotycki obiekt z XIV wieku

  • plaże czorsztyńskie

  • kościół w Dębnie, który wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Velo Czorsztyn

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Niedzicy

Trasa rowerowo-piesza Velo Dunajec to gwarancja bajecznych widoków, a mieniąca się kolorami tafla jeziora subtelnie kontrastuje z górami. Zdecydowanie jest to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych.

Jeśli zastanawiacie się, czy warto jeździć rowerem, to zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat. Wszelkie rowerowe wskazówki znajdziecie TUTAJ.

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
1 miesiąc 20 days

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...

Gravatar Kacper
1 miesiąc 20 days

Nie mogę doczekać się wiosny i rowerowych wojaży. Gdzie najczęściej jeździcie?