Mogielica

Mogielica - Beskid Wyspowy

Mogielica to najwyższy szczyt należący do Beskidu Wyspowego i Korony Gór Polski.


Start wycieczki przypadł tym razem na miejscowość Jurków, w gminie Dobra. Samochód zaparkowaliśmy pod przepięknym, drewnianym kościołem w Jurkowie pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy z 1913 roku.
Na parkingi szybkie śniadanko, przebieranie butów do wędrówki i ogarnianie ekwipunku z uwzględnieniem siły niosącego tj. mama i tata full opcja, a dzieci opcja mini: córka apteczkę, syn płaszcze przeciwdeszczowe. Z takiego podziału najmniej zadowolony był tata, gdyż jemu przypadła rola największego tragarza. Na szczęście pozostała część ekipy jednogłośnie uświadamia go za każdym razem, ze to w trosce o jego bicepsy.


Mogielica - Beskid Wyspowy


Stojąc tyłem do kościoła, ruszamy w prawo, do skrzyżowania. Następnie w lewo na most nad rzeką Łososina i tuż za nim, skręcamy znowu w prawo. Tutaj po raz pierwszy zauważamy informację o niebieskim szlaku i cel naszej wędrówki – Mogielicę. Początkowo wędrujemy wśród domów, by po chwili ujrzeć dokładniejsze oznaczenie szlaku i kamienistą drogę.

Niebieski szlak na Mogielnicę

Szlak na Mogielicę jest jednostajny i miejscami dość męczący. W większości wiedzie przez las z pięknie zagłębionym leśnym wąwozem, który miejscami ,,nakropiony” jest błotem, a w innej lokalizacji męczy i spowalnia marsz zalegającymi na trasie kamieniami. Las jest dość gęsty więc na zbyt dużo widoków nie możemy liczyć. Dopiero Polana Cyrla olśniewa nas swoimi widokami. Porośnięta krzakami jeżyn i borówek otwiera przed nami cudowne widoki Pasma Łososińskiego. To taka nagroda dla turysty, gdy ma zmęczone marszem nogi, może nakarmić duszę niebiańskim widokiem.

Niebieski szlak na Mogielicę jest swego rodzaju treningiem charakteru. Idąc niebieskim szlakiem napotkaliśmy na stare kapliczki i stacje drogi krzyżowej.

Przed nami jeszcze jedno strome podejście. Słońce pali jak oszalałe, co dodatkowo osłabia nas. Jest wyjątkowo gorąco i każdy z nas marzy by choć przez chwilę powędrować lasem. Docieramy do rozejścia i naszym oczom ukazuje się bardzo strome podejście. Hasło dzieci: znowu? I kilka pytań z cyklu: daleko jeszcze? Urozmaicają nam wędrówkę. Jeszcze chwilka i docieramy do zielonego szlaku, a stąd już bardzo blisko do szczytu.

Jesteśmy na Mogielicy!

Na szczycie Mogielicy króluje wieża widokowa, a z niej widok na cały obszar Beskidów z Babią Górą i Policą, a nawet Tatrami. Beskid Wyspowy ma charakterystyczne masywy górskie pooddzielane od siebie przełęczami i dolinami.

Trasa z Jurkowa na Mogielicę

Image

Trasa: Jurków- Polana Cyrla – Mogielica – Jurków
Szlak: niebieski
Dystans (dwie strony): 11 km
Czas przejścia: 4 godziny 57 minut

Ania: Trochę huśtało na tej wieży.
Łukasz: Widoki były rewelacyjne więc te turbulencje zrekompensowały.

 

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Anita
1 miesiąc 15 days

Piękne te trzy korony. Byłam niedawno i polecam każdemu.

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
3 miesięcy 22 dni

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...