Góra Wysoka

Najwyższy szczyt Pienin - Wysoka

Wysoka jest najwyższym szczytem w Pieninach. Ma 1050 m.n.p.m. i zaliczana jest do Korony Gór Polski.


Start naszej wędrówki przypadł na miejscowość Jaworki, to jakieś 7 km od Szczawnicy. Wejściówki są za darmo, więc zostanie w kieszeni ciut kasy na banany i inne przydasie.

W Jaworkach przywitała nas piękna złota jesień. Po zaparkowaniu udaliśmy się w kierunku Wąwozu Homole. Nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem wejścia na szlak, gdyż wszystko jest doskonale uwidocznione.

Widoki od razu zachwycały i co ciekawe zbyt dużych tłumów na szlaku nie było więc w spokoju mogliśmy delektować się pięknem. Wąwóz jest rewelacyjny. Piękne skalne części Wąwozu fundują wędrowcom ucztę dla oka. Do tego strumyczki, drzewa w barwach jesieni – wszystko niezwykłe.

Czas przejścia: 2 godziny w jedna stronę
Dystans: 3,8 km
Przewyższenia: 608 metrów

Trasa turystyczna na Wysoką w Pieninach

www.mapa-turystyczna.pl

Wiecie, że o Pieninach i pewnych kamiennych księgach krążą opowieści? Możecie poczytać sporo opowieści o Dubantowskiej Dolince, która znajduje się na wysokości ok. 640 m n.p.m. To dolinka nad potokiem Kamionka, tuż powyżej Wąwozu Homole w Małych Pieninach. To doskonałe miejsce na odpoczynek dla wędrujących po Pieninach turystów.
Na trawiastej równinie zauważycie stoły i ławy dla turystów, a po wschodniej stronie nieduże zbocze z oryginalnymi i interesującymi pod względem geologicznym skałami. Strome ściany skalne porośnięte są jałowcem, co wygląda naprawdę interesująco.
Kamienne Księgi według opowiadań miejscowej ludności mają zapisane w sobie wszystkie losy ludzkie. To zaszyfrowane pismo, którego nikt dotąd nie dał rady odczytać. Ponoć udało się to dopiero staremu popowi z Wielkiego Lipnika na Słowacji, ale Pan Bóg nie chciał, by ludzie poznali koleje swojego przyszłego życia, więc odebrał mu mowę.

Pod koniec wędrówki w kierunku Wysokiej znajdują się metalowe stopnie. Trzeba uważać, zwłaszcza, jak towarzyszą nam dzieci, gdyż schody miejscami są wyjątkowo śliskie. Również odległości między nimi mogą sprawiać mniejszym dzieciakom trudność.


Przeczytaj także: Ostra jazda na Lackowej


 

Sama królowa polskich Pienin jest niezwykle urokliwa. Cudowne widoki na Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki zachęca turystów do częstych wypadów w te strony.

Jeśli planujecie zdobyć Wysoką jesienią, zaopatrzcie się w dobre buty. Miejscami jest niezłe błoto, a co za tym idzie może być ostra jazda.

A teraz prawdziwa uczta! Zapraszamy do obejrzenia kadrów z wypadu :)

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Anita
1 miesiąc 15 days

Piękne te trzy korony. Byłam niedawno i polecam każdemu.

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
3 miesięcy 22 dni

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...