Bieszczady urzekają bez względu na porę roku.
Charakterystyczne dla tego pasma połoniny ściągają turystów z całej Polski i nie tylko. To jeden z najciekawszych i najdzikszych terenów w naszym kraju. Jedni mówią, że w Bieszczadach diabeł mówi dobranoc, ale uwierzcie mi, że choć raz warto wybrać się w te dziewicze tereny. Bieszczadzkie tereny mają dość niewielkie zaludnienie, ale to stanowi ich ogromny atut. Oczywiście nie wliczamy tutaj turytów, którzy napływają tu masowo.
W Bieszczadach dominuje naturalność, piękne połoniny, urokliwe lasy i wzniesienia. Nie bez powodu mawiają, że jeśli choć raz pojedziesz w bieszczadzkie strony, to zakochasz się i będziesz chcieć tam wracać.
W tym tekście postanowiliśmy przygotować dla was zestawienie szlaków, które według nas są najpiękniejsze.
Bieszczadzkie Rawki (Mała Rawka 1267 m.n.p.m., Wielka Rawka 1307 m.n.p.m.
Rawki to obszar, w którym las sięga najwyżej, a jego górna granica zachowała się w mało zmienionej formie. Rewelacyjne widoki, sceneria niczym z bajki tworzą obraz, który o każdej porze wygląda obłędnie.
Szlaki na Bieszczadzkie Rawki:
- zielony z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą Rawkę i z Wetliny
- niebieski z Ustrzyk Górnych lub z pasma granicznego
- żółty łącznikowy z Małej Rawki na Wielką Rawkę
Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczad
Najwyższy szczyt Bieszczad to zarazem najlepszy punkt widokowy na połoniny. Grzbiet Tarnicy jest dość wąski i ostry, dodatkowo nieco wydłużony. Zauważycie tu złomiska skalne, naturalne zagłębienia i pozostałości z wojennych okopów. Na szczycie króluje żelazny krzyż z tablicą upamiętniającą pobyt w tym miejscu księdza Karola Wojtyły - 5 sierpnia 1953 roku.
Szlaki na Tarnicę:
- czerwony z Ustrzyk Górnych spod schroniska. Wiedzie przez Połoninę Caryńską i Wetllińską do przełęczy pod szczytem Tarnicy. Następnie żółtym łącznikowym szlakiem do szczytu
- niebieski z Wołosatego na przełęcz pod szczytem Tarnicy, później żółtym szlakiem łącznikowym
Połonina Wetlińska z Chatką Puchatka na szczycie
Najczęściej odwiedzana miejscówka w Bieszczadach. Szlakami wędrują całe rodziny. Połonina Wetlińska ma trochę kręty przebieg z wyraźnym obniżeniem Przełęczy Orłowicza. Najwyższy szczyt Połoniny Wetlińskiej (1255 m n.p.m.) znajduje się niedaleko schroniska Chatka Puchatka.
Szlaki na Połoninę Wetlińską:
- czerwony Kalnica - Smerek – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne
- żółty Połonina Wetlińska (schronisko) – Przełęcz Wyżna (1:10h)
- żółty Wetlina – Przełęcz M. Orłowicza – Zatwarnica
- zielona ścieżka przyrodnicza „Pełnik”: Wetlina – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Przeł. Wyżna i camping „Górna Wetlinka” (biegnie wzdłuż szlaków pieszych)
- czarny Schronisko PTTK Jaworzec - Krysowa - Przeł. M. Orłowicza
Bukowe Berdo
Bukowe Berdo masyw górski w polskich Bieszczadach w postaci podłużnego pasma o trzech kulminacjach: 1201, 1238 oraz 1311 m n.p.m. Charakteryzuje się liczną obecnością piaskowcowych skałek. Szczytowe partie zajmuje połonina. Południowo-zachodni stok opada bezpośrednio do doliny Terebowca, natomiast północne i pn.-wsch. zbocza przechodzą w rozczłonkowane grzbiety m.in. Obnogi (1081 m n.p.m.), Grandysowej Czuby (1026 m n.p.m.) i Mucznego (861 m n.p.m.). Bukowe Berdo poprzez płytką przełęcz łączy się z masywem Krzemienia. Z góry, szczególnie z najwyższego wierzchołka, rozciąga się rozległy widok na północ i wschód, głównie na tereny ukraińskie.
Szlaki na Bukowe Berdo:
- niebieski na odcinku Pszczeliny-Widełki – Bukowe Berdo – Krzemień
- żółty Muczne – wierzchołek 1201 m., z Mucznego na szczyt 1311 m., dalej niebieskim szlakiem
Bieszczady miejscami tajemnicze i dzikie, z innej strony bardziej przyjazne turystom to dla nas idealne połączenie. Ten malowniczy kraniec Polski funduje za każdym razem niezapomniane wrażenia.
Ania: Za każdym razem, gdy jesteśmy w Bieszczadach, ja zakochuję się w nich od nowa.
Łukasz: Doskonale dajesz odczuć pozostałym uczestnikom wyprawy te swoje ,,zachwyty"
Subskrybuj
Zgłoszenie