Jeśli w Gorce to tylko Turbacz

W okolicach Nowego Targu rozciąga się jedno z najpiękniejszych górskich pasm w Polsce. To Gorce.


Niewielkich rozmiarów pasmo górskie obfituje w ciekawe szlaki turystyczne i trasy rowerowe. Pasmo to króluje pomiędzy doliną Dunajca a rzeki Raby. To kraina zielonych lasów świerkowych, wśród których najwyższym szczytem jest Turbacz (1310 m.n.p.m.)

Turbacz zaliczany jest do Korony Gór Polski. Jest niezwykle atrakcyjny z uwagi na fantastyczne widoki. Idąc zielonym szlakiem masz możliwość podziwiać panoramę Tatr, Pienin i Beskidów, które niczym tajemnicze wyspy królują w zasięgu wzroku.
Turbacz zachwycił nas cudownymi widokami na trasie, a przy szczycie klimatycznym schroniskiem. Schronisko pod Turbaczem zlokalizowane jest w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Z tego miejsca można zaobserwować największy w Gorcach węzeł szlaków turystycznych, konnych, rowerowych.

Zielony szlak z Kowańca na Turbacz

Image

Przebieg trasy

Trasa: Kowaniec - Długa Polana- polana Upłaz – polana Sralówki – polana Długie Młaki – schronisko na Turbaczu – szczyt Gorców: Turbacz

Szlak: zielony

Zielony szlak jest najkrótszą drogą wiodącą z Nowego Targu na Turbacz. Mimo swych niewielkich rozmiarów, w początkowym etapie jest dość meczący.

Zaczyna się przy kościele Matki Bożej Anielskiej w Kowańcu. Początkowo idziemy asfaltową drogą, mijamy ośrodek narciarski Długa Polana. Chwilka marszu asfaltem i rozpoczynamy strome podejście leśną ścieżką. Później kilkanaście minut i znajdujemy się na pierwszej widokowej polanie. Wybierając się w Gorce, mieliśmy to szczęście, że przejrzystość powietrza była rewelacyjna. Można było zobaczyć Podhale i nasze ukochane Tatry.

Po drodze na Turbacz można spotkać tabliczki, kapliczki, ołtarz polowy św. Maksymiliana Kolbego, z charakterystycznymi trzema drzewami odwróconymi korzeniami do góry.

Gdy dotarliśmy do polany Bukowina Waksmundzka zakochaliśmy się w widokach. Polana leży na zboczach szczytu o takiej samej nazwie i wita fenomenalnym widokiem na Pieniny z Jeziorem Czorsztyńskim oraz Magurę Spiską.

Do Schroniska pod Turbaczem dotarliśmy po około 2,5 godzinach.
Ze schroniska na szczyt Turbacza zostało 10 minut. Znajduje się tam ponad 4-metrowy punkt geodezyjny. Ma podane dokładne współrzędne geograficzne i wysokość.

Turbacz porastają świerki, ale nawet w najmniejszym stopniu nie przeszkadzają w podziwianiu widoków.

Ania: Jeden z piękniejszych szczytów jakie widziałam.
Łukasz: Zdecydowanie Gorce to piękne pasmo górskie.

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
1 miesiąc 27 days

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...

Gravatar Kacper
1 miesiąc 27 days

Nie mogę doczekać się wiosny i rowerowych wojaży. Gdzie najczęściej jeździcie?